Lacné čínske akcie

ISHARES CHINA LARGE CAP
DruhETF
BurzaNYSE
SymbolFXI
Druh obchodunákup
Cieľová cena47,00
MenaUSD
Stop (výstup z pozície)38,00
Stratégiakrátkodobá
Profil a analýza vstupu: 
Čínske akcie zaznamenali za posledný mesiac prepad o viac ako 30%. Nové opatrenia proti ďalšiemu poklesu zo strany čínskych regulátorov, ktoré prijali tento týždeň umožnia upokojenie situácie a po vychladnutí horúcich hláv investorov možno očakávať ďalší rast. Index Shanghai Composite dnes uzatvoril na úrovni 3709 bodov a včera dosiahol poklesol až na hranicu 200-dňového priemeru, ktorú neprekonal aj napriek masívnym výpredajom. Z technického hľadiska tento priemer spolu s podporou na 3400 bodoch umožňuje špekulovať nad výraznou korekciu, resp. otvára živnú pôdu pre opätovné atakovanie hranice 4000 a viac bodov. Čínsky akciový trh začal po otvorení sa svetu prudko rásť až prišlo k vychladnutiu a následnej veľkej a prudkej korekcií na súčasné hodnoty.

Jednou z možností je nákup jednotlivých akcií na tamojšom trhu, no je ich možné nakúpiť aj na iných trhoch v USA či Nemecku. Druhou je nákup celého indexu alebo balíka akcií  cez ETF.
Pred niekoľkými dňami sa vo veľkom vypredávali aj akcie veľkých spoločností ako sú PetroChina, China Mobile a pod. Tieto výpredaje stiahli ceny akcií výrazne nadol a pre mnohých investorov sa otvoril priestor pre lacný nákup čínskych blue chipsov. Na tento balík je zamerané etf iShares China Large-Cap ETF (FXI), ktoré vo svojom portfóliu drží najväčšie čínske spoločnosti z rôznych sektorov. Najväčší, takmer polovičný podiel tu má finančný sektor. Toto ETF výrazne pokleslo pod 300 dňový (ročný) priemer a jeho hodnota sa vrátila len pár dolárov nad 52 týždňové minimum, ktoré je 36,72 USD.
S prihliadnutím na súčasné turbulencie nielen na kapitálových trhoch je táto investícia viacmenej špekulačná a krátkodobá, no z dlhšieho horizontu (pol roka) možno očakávať vyšší rast. Čínska národná banka totiž na pol roka zakázala akcionárom s viac ako 5% podielom predávať svoje pozície na 6 mesiacov. Na konci tohto termínu môže prísť na tomto trhu k výraznejším turbulenciám avšak možno predpokladať aj upokojenie situácie a snaha o redukovanie portfólií nebude výrazná.

Použité zdroje: 
bloomberg.com; briefing.com; seekingalpha.com; finance.yahoo.com; 4-trades.com; reuters.com, google.com/finance
Upozornenie: 

RM - S Market, o.c.p., a.s. neručí za chyby a nepresnosti poskytované zdrojmi v tomto materiáli. Uvedené informácie a dáta majú len informatívny charakter.Poskytovanie analýz investičných príležitostí nie je poskytovaním investičnej služby investičné poradenstvo. Poskytovaním analýz investičných príležitostí komisionár vykonáva pre svojich klientov finančnú analýzu vo forme poskytovania všeobecných nezáväzných odporúčaní týkajúcich sa obchodov s finančnými nástrojmi. Samotné investičné rozhodnutie komitenta o kúpe alebo predaji konkrétneho finančného nástroja je jeho individuálnym a slobodným rozhodnutím. (Čl. VIIa. obchodných podmienok)