Špekulanti tlačia cenu ropy nahor

CRUDE OIL
Profil a analýza vstupu: 
Silná kolerácia ceny ropy a amerického dolára tlačila silnejúcim dolárom cenu ropy za posledný polrok prudko nadol. Niektorí analytici predpovedali pokles ceny ropy na úroveň 30 USD za barel, resp. nižšie. Tieto "katastrofické" scenáre boli poháňané vysokou nadprodukciou a hromadením sa ropy a ropných produktov v zásobníkoch. Aby toho nebolo málo očakávané ekonomické oslabenie v Ázií a Európe tieto predikcie podporovali. Cena ropy postupne klesala a významný svetový producenti čierneho zlata postupne zvyšovali produkciu v snahe o zachovanie ziskov. Amerika ako hlavný spotrebiteľ začala postupne redukovať produkciu zatváraním ropných polí čím prichádzalo k prepúšťaniu.
Postupné oživenie prišlo po zverejnení rastu ekonomiky nad očakávania práve v Ázií a Európe a z výšeniu dopytu po rope. Ropa sa teda od leta prepadla o viac ako 50% a cena sa zastavila na 45 USD, odkiaľ začala pozvoľna s korekciu stúpať až na súčasných 61 USD za barel. Za posledný rastom nieje len už spomenutý nárast dopytu v Európe a Ázií, ale aj zvýšenie cien ropy Saudskou Arábiou pre tieto krajiny a aj začiatok motoristickej sezóny v USA. Práve na toto hrajú aj špekulanti, ktorý sa snažia cenu ropy vytlačiť vyššie.
Potvrdiť súčasný trend ropy budú musieť fundamenty, ktoré prídu dnes, resp. v piatok. V stredu bude zverejňovaná EIA Petroleum report, ktorá poukáže ako vzrástli zásoby ropy v USA a samozrejme mimoriadne očakávania sa kladú na piatkové zverejnenie americkej nezamestnanosti. Pozitívny nárast pracovných miest privedie FED opäť bližšie k očakávanému zvyšovaniu úrokových sadzieb, aj napriek posledným informáciám o zvyšovaní sadzieb koncom roka.
Nárastom sadzieb USD opäť posilnie. V piatok sa ukáže, či rast priemernej mzdy a vytvorenie nových pracovných miest bude podľa očakávaní a v kombinácií s rastom ekonomiky USA pravdepodobne bude držať ceny ropy na predikciách pre tento rok, okolo 50 USD, aj napriek silnejúcemu doláru.

KRÁTKODOBÝ VÝHĽAD:
Posledný vývoj na trhu s ropou otvára priestor pre jej ďalší krátkodobý špekulatívny rast jej ceny. Po vychladnutí hláv špekulantov bude pravdepodobne nasledovať rýchly návrat späť pod 60 USD. Pre túto špekuláciu doporučujeme pákové ETF - ProShares Ultra Bloomberg Crude Oil (UCO), ktorého 2-násobný pákový efekt zdvojnásobuje výnos s vysokou likviditou.

STREDNO - DLHODOBÝ VÝHĽAD:
Ak sa potvrdia očakávania trhu a americká ekonomika aspoň mierne posilní možno čakať cenu ropy v rozmedzí 52-57 USD s krátkodobými špekulačnými výkyvmi až pokiaľ sa nezačne potvrdzovať rastový trend ekonomiky USA. Pri pohľade na graf možno povedať aj to, že dvojité dno formované od konca januára do konca marca poukázalo, že cena pod 50 USD za barel nie je aktuálne správnym ocenením tejto komodity.

Použité zdroje: 
bloomberg.com; briefing.com; seekingalpha.com; finance.yahoo.com; 4-trades.com; reuters.com, google.com/finance
Upozornenie: 

RM - S Market, o.c.p., a.s. neručí za chyby a nepresnosti poskytované zdrojmi v tomto materiáli. Uvedené informácie a dáta majú len informatívny charakter.Poskytovanie analýz investičných príležitostí nie je poskytovaním investičnej služby investičné poradenstvo. Poskytovaním analýz investičných príležitostí komisionár vykonáva pre svojich klientov finančnú analýzu vo forme poskytovania všeobecných nezáväzných odporúčaní týkajúcich sa obchodov s finančnými nástrojmi. Samotné investičné rozhodnutie komitenta o kúpe alebo predaji konkrétneho finančného nástroja je jeho individuálnym a slobodným rozhodnutím. (Čl. VIIa. obchodných podmienok)