Potenciál rastu Kinder Morgan

Kinder Morgan Inc
DruhAkcia
BurzaNYSE
SymbolKMI
Druh obchoduNákup
Cieľová cena47
MenaUSD


Stratégiadlhodobá
Profil a analýza vstupu: 
Kinder Morgan (KMI) je najväčšou potrubnou distribučnou spoločnosťou v Severnej Amerike, ktorá prevádzkuje 80 tis. míl potrubí prepravujúcich zemný plyn, ropu a výrobky z nej, a iné palivá. Okrem prepravy týchto produktov zabezpečuje aj ich skladovanie. Taktiež pôsobí ako skladovateľ uhlia, koksu, etanolu a iných chemických látok.
Za posledné roky postupne rozširovala svoje kapacity akvizíciami a investovala nemalé prostriedky do rozšírenia svojich kapacít, ktoré jej majú prinášať zisky v nasledujúcich rokoch. Podľa predstaviteľov spoločnosti nízke ceny týchto zdrojov energie umožnia ďalšiu expanziu formou nových akvizícií za výhodnejšie ceny ako v súčasnosti. V súčasnosti má rozrobené projekty v hodnote približne 18 mld. USD. Tieto investície, nové akvizície a niekoľkoročné kontrakty jej majú zabezpečiť postupný rast a každoročný 10% rast dividendy do roku 2020. Práve rast tejto, už teraz zaujímavej, viac ako 4% dividendy bude pre hodnotových investorov skôr či neskôr vhodným impulzom pre nákup týchto akcií.
Najväčšie pôsobenie KMI je v preprave a skladovaní zemného plynu až potom nasleduje preprava a skladovanie ropy a produktov z nej. Práve plyn tvorí približne polovicu tržieb KMI. Aj keď sa jedná o firmu, ktorú možno zahrnúť do energetického sektoru fosílnych palív nie je príliš závislá od ceny ropy a plynu skôr od ich produkcie a dopytu. Pokles cien ropy ťažiari kompenzovali vyššou produkciou ropy. V poslednej dobe už ťažiari pristupovali aj k zatváraniu vrtov. Možno však očakávať, že uzatvorenie existujúcich vrtov kontinuálnemu rastu príliš nepomôže a výpadoch v ziskoch budú naďalej kompenzovať zvýšenou produkciou a teda aj prepravou ropy. Rast prepravy prinesie tržby KMI. Cena plynu sa dlhodobo drží na nízkych úrovniach a preto jej pokles nemá významný vplyv na tržby spoločnosti. Naopak nízke ceny zemného plynu zvyšujú jeho spotrebu v USA.
Cena akcií sa pohybuje na približne 2-násobku sektorového podielu ceny voči zisku, no vzhľadom na svoje postavenie ako 1 na trhu a možnosť ďalšieho rastu je táto pomerne vysoká hodnota ukazovateľa v poriadku. Oproti svojej konkurencií majú výhodu vysokého podielu zemného plynu a zároveň aj diverzifikáciu služieb do viacerých komodít. Od roku 2011 tržby spoločnosti neustále rástli viac ako 10% tempom a približne rovnakým tempom rástol aj prevádzkový zisk. Rast cien akcií predpokladajú aj renomované bankové domy.
Konkurenica
Enterprise Products Partners L.P.
TransMontaigne Inc.
Williams Companies, Inc.
Tallgrass Energy Partners, LP
Finančné ukazovatele
P/E58
Očak. P/E46
P/S2,81
EPS0,71
Očak. EPS0,89
Použité zdroje: 
bloomberg.com; briefing.com; seekingalpha.com; finance.yahoo.com; 4-trades.com; kindermorgan.com
Upozornenie: 

RM - S Market, o.c.p., a.s. neručí za chyby a nepresnosti poskytované zdrojmi v tomto materiáli. Uvedené informácie a dáta majú len informatívny charakter.Poskytovanie analýz investičných príležitostí nie je poskytovaním investičnej služby investičné poradenstvo. Poskytovaním analýz investičných príležitostí komisionár vykonáva pre svojich klientov finančnú analýzu vo forme poskytovania všeobecných nezáväzných odporúčaní týkajúcich sa obchodov s finančnými nástrojmi. Samotné investičné rozhodnutie komitenta o kúpe alebo predaji konkrétneho finančného nástroja je jeho individuálnym a slobodným rozhodnutím. (Čl. VIIa. obchodných podmienok)